Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Kompleksowy plan dla Puszczy Białowieskiej

dodano 2017-06-17 10:31 w kategorii: Akcje

W ostatnich tygodniach niezwykle głośno jest o obronie Puszczy Białowieskiej przed wycinką, ale cała sprawa nie sprowadza się jedynie do rabunkowej gospodarki zasobami leśnymi. Zatrzymanie wycinki Puszczy to dopiero pierwszy krok, pomoc w transformacji okołopuszczańskich miejscowości pozwoli nie tylko na polepszenie bytu mieszkających tam ludzi, a przede wszystkim pozwoli lepiej chronić Puszczę Białowieską w przyszłości.

W piątek 16 czerwca 2017 r. odbyła się wizyta studyjna, w której udział wzięli przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, Andrzej Rozenek oraz Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa Sojuszu, a którą zorganizował przewodniczący podlaskiego SLD Piotr Kusznieruk.

Trasa wizyty objęła Hajnówkę, Białystok, Zaleszany oraz Puszczę Białowieską. Spotkania z samorządowcami, rozmowy z mieszkańcami oraz obrońcami puszczy, wszystko to zaowocowało konkretnymi pomysłami dla mikroregionu Puszczy.

Powstała Koalicja na Rzecz Puszczy i Ludzi, która ma za zadanie zrzeszać organizacje i ludzi, którzy będą działać na rzecz nie tylko ochrony lasów, ale i rozwoju regionu. Nie tylko sprawa wycinki drzewostanu, ale spowodowanie, aby uruchomiono specjalne fundusze UE na rzecz całego regionu białowieskiego, to tematy, które powinny stanąć na forum Parlamentu Europejskiego. W tej sprawie SLD będzie motywowało do działania swoich eurodeputowanych. Dlaczego potrzebne są dodatkowe środki? Region wokół Puszczy wyludnia się, głównie z powodu braku atrakcyjnych miejsc pracy, a te, aby nie zagrażały zasobom naturalnym nie mogą powstawać w przemyśle drzewnym, potrzebna jest również transformacja gospodarki mikroregionu skoncentrowanego na drewnie w region turystyczny.

Miejsca pracy w sektorze turystycznym są przyszłością rozwoju regionu białowieskiego, ponieważ są lepiej płatne niż zajęcia w leśnictwie, w którym liczba miejsc pracy jest ograniczona. W białowieskim nadleśnictwie pracuje 130 osób, podczas gdy jeden hotel tworzy 100 miejsc pracy. Poza tym samo leśnictwo ma coraz mniejsze zapotrzebowanie na pracę ludzi, ponieważ ta jest ograniczana przez mechanizacje, Lasy Państwowe kupując 60 harvesterów de facto odbierają miejsca pracy mieszkańcom okołopuszczańskich miejscowości! Wspomniane Lasy Państwowe nie powinny zmienić swoje formy własnościowej i winny pozostać w ręku państwa, jednakże w większym stopniu powinny się angażować we współpracę regionów, w którym funkcjonują.

Ostatni, ale nie najmniej istotny pomysł będący efektem wizyty na Podlasiu - cała Puszcza Białowieska powinna być Parkiem Narodowym, Polska powinna wylansować markę #PuszczaBiałowieska. To światowe dziedzictwo UNESCO, takich cudów natury jest w Europie góra cztery! Jest to atut, którego żaden start-up, żadna korporacja nie będzie w stanie skopiować, czy też stworzyć.

 

Czarzasty, Kusznieruk, Żukowska oraz b. poseł SLD z Podlasia Eugeniusz Czykwin upamiętnili również ofiary zbrodni oddziału "Żołnierza Wyklętego" Romualda Rajsa-"Burego" we wsi Zaleszany składając wiązankę i zapalając znicze pod pomnikiem pomordowanych.


 Komentarze

Wydarzenia

 • Zbigniew Ziobro do dymisji. Apel do prezydenta o trzecie weto.

  wczoraj o 15:35

  - Składamy zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył lub nie dopełnił swoich obowiązków przez przedłożenie Senatowi RP ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym w innym brzmieniu aniżeli została ona...czytaj więcej»

 • Gawkowski: PiS działał w sprawie sądów, jak zorganizowana grupa przestępcza

  wczoraj o 06:58

  - Tryb pracy nad ustawami, które zmieniają ustrój państwa, to jest to łamanie kręgosłupa demokracji. Niestety Prawo i Sprawiedliwość może się oburzać na temat tego, że ktoś mówi, że będzie siedział, ale PiS w tej sprawie działało jak zorganizowana grupa przestępcza – powiedział Krzysztof Gawkowski, czytaj więcej»

 • Elsner: Pół wstecz

  3 dni temu, 2017-07-21

  Wyzwiska rzucane z mównicy sejmowej pod adresem opozycji dowodzą, że nerwy prezesa PiS-u są w stanie opłakanym. Czego lub kogo boi się Jarosław Kaczyński?czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska w Unii bez Unii w Polsce? Czy to możliwe?

  3 dni temu, 2017-07-21

  Temperatura w Polsce i wokół Polski rośnie. Polityczna temperatura, oczywiście, co zresztą widać codziennie w Sejmie i wokół Sejmu, w Pałacu Prezydenckim i wokół niego, a także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i w wielu innych miastach. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca

  4 dni temu, 2017-07-20

  - Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.